Arbetsbänk elektrisk justerbar
Artikelnummer: PSS1000269
Bänkskiva i massiv bok
B2000 x D700 x H740-1140 mm
Arbetsbänk elektrisk justerbar
Artikelnummer: PSS1000269
Bänkskiva i massiv bok
B2000 x D700 x H740-1140 mm
Spara 15% Det ursprungliga priset var: 37 385,00 kr46 731,25 kr.31 778,00 kr39 722,50 krDet nuvarande priset är: 31 778,00 kr39 722,50 kr. Exkl. momsInkl. moms
- Fri frakt inom Sverige
- Leveranstid: 7-10 arbetsdagar
Tryggt att köpa produkter från oss!
- Hållbara produkter
- Högsta kvalitét
- Snabba leveranser
- Bästa service
- Säkra betalningar
Vi ser fram emot att hjälpa dig!
- +46 31 360 82 00
- info@prosmartshop.se
Produktbeskrivning
- Arbetsbänk serie adlatus 600
- B2000 x D700 x H740-1140 mm
- Bänkskiva i massiv bok, tjocklek 40 mm. Lister i bok med fingerskarvslimning. Framkant med radie, övriga kanter fasade. Ytskydd med miljövänlig lackolja. Klassikern bland bänkskivor: elastisk, trycktålig, hållbar, naturlig, robust, vacker, slitstark, återanvändbar. 100 % från egen produktion (från träd till bänkskiva) med råvara från hållbart och regionalt skogsbruk.
- Systembotten, B1990 x D650 x H700-1100 mm.
- 4 lyftpelare (80×50 mm, test enligt EN 60335-1) inkl. styrenhet och anslutningskabel med stickpropp. Medar av profilstålrör (100x30x3 mm) inkl. nivelleringsfötter. Komplett ram av profilstålrör (stålrör 50x25x2,5 mm) upptill under bänkskivan. Manöverelement med upp/ner-knapp.
- Elektrisk justering med hjälp av de 4 lyftpelarna genom integrerad linjär drivning. Låg ljudnivå, steglös och absolut synkron justering av arbetshöjden även med asymmetrisk belastning. Justeringsrörelse 38 mm/s (utan last). Driftcykel 10 % (6 minuter per timme eller 2 minuter kontinuerlig drift vid full belastning). Strömförbrukning i standby-läge endast 0,1 W.
- CE Försäkran om överensstämmelse: Produkten uppfyller de väsentliga krav som fastställs i harmoniseringslagstiftningen nedan: a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2006/42/EG av den 17 maj 2006 om maskiner och om ändring av direktiv 95/16/EG. b) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/30/EU av den 26 februari 2014 om harmonisering av medlemsstaternas lagstiftning om elektromagnetisk kompatibilitet. // Följande harmoniserade standarder har tillämpats: a) DIN EN ISO 1210:2011-03 Maskinsäkerhet – Allmänna konstruktionsprinciper – Riskbedömning och riskreducering. b) DIN EN 1570-1 Säkerhetskrav för lyftbord – Del 1 (utom kapitel 5.5.5, 5.6.11 och 5.10).
- Note: Systemet kan som tillval drivas självförsörjande via en batterilåda (tillbehör), så att ingen permanent anslutning till en strömkälla krävs.
- Pulverlackering
- Ytbelastning max. 600 kg
- Leverans komplett monterad
- Kvalitetsgaranti 5 år
- Tillverkad i Tyskland
.
Teknisk data
| Artikelnummer | PSS1000269 |
|---|---|
| EAN | 4040376212481 |
| Brand | RAU |
| Produkttyp | Arbetsbänk |
| Produktmodell | Arbetsbänk adlatus 600 |
| Höjd | 740-1140 mm |
| Djup | 700 mm |
| Bredd | 2000 mm |
| Vikt | 94 kg |
| Höjdjustering | Ja |
| Bänkskiva material | Bänkskiva i massiv bok |
| Bänkskiva tjocklek | 40 mm |
| Ramens ytbehandling | Pulverlackerad |
| Bordets maxlast | 600 kg |
| Färg | RAL7035 |
| Typ av montering | Färdigmonterad |
| Garanti | 5 år |
Begär en kostnadsfri offert
Behöver en offert för denna produkt?
Har du ett stort projekt och vill få en snabb offert?
Använd knappen för offertförfrågan nedan för att skicka in din förfrågan så kommer en av våra skickliga säljare att kontakta dig samma dag.
(Under normal arbetstid)




